top of page

KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE

autor Tennessee Williams
režie Martin Čičvák
Činoherní klub, Praha

Rodinná oslava, dusno a cosi stále visí ve vzduchu… Je bouřka v nedohlednu, anebo blíž, než bychom čekali? Klasika amerického dramatu s Annou Fialovou a Janem Hájkem coby ústřední dvojicí.

Divadlo loutek Ostrava
pondělí 29. 5.
18.30
Kočka.png

Když svůj život prose*eš, novej nemaj.

 

Manželé Maggie a Brick přijeli na rodinnou usedlost na jižanské plantáži na oslavu narozenin jeho otce alias „taťky“. Je dusno; cosi stále visí ve vzduchu a bouřka je v nedohlednu. A každý má nějaké tajemství – nebo alespoň neříká úplnou pravdu.

 

Jak se vypořádat s tím, když nesplňujeme představy a očekávání druhých? A co když nejsme schopni naplnit ani ta svoje? Co když jsou stará pravidla nefunkční? Všechno pálí, ale přesto je problém pohnout se z místa?

 

Hra Kočka na rozpálené plechové střeše se řadí mezi novodobou klasiku. Tennessee Williams ji napsal mezi roky 1953 a 1955 a získal za ni mimo jiné Pulitzerovu cenu.

 

Pro režiséra Martina Čičváka je to druhé setkání s tímto autorem. Navazuje jak na svou inscenaci Skleněného zvěřince v bratislavském Divadle Aréna, tak v kontextu Činoherního klubu také na inscenaci Ladislava Smočka Tramvaj do stanice touha.

překlad Zuzana Josková

úprava a režie Martin Čičvák

dramaturgie Kateřina Popiolková, Markéta Kočí Machačíková

scéna    Tom Ciller

kostýmy Nina A. Stillmark

hudba    Ondřej Brousek

zpěv Tonya Graves

kytara Peter Binder

ostatní Ondřej Brousek 

foto Pavel Nesvadba

 

hrají Anna Fialová, Jan Hájek, Gabriela Míčová, Matěj Dadák, Naďa Konvalinková a Vladimír Kratina

ze záznamu Ondřej Brousek, Anna Vyčítalová, Mikuláš Čížek, Max Budiman,  Šimon Fridrichovský, Marie Rösslerová, Viktor Čičvák, Karla Čičváková a Oliver Čičvák

premiéra 19. dubna 2022 v Činoherním klubu

2 hodiny a 20 minut včetně přestávky

VSTUPNÉ

490 Kč základní
390 Kč zlevněné

PO PŘEDSTAVENÍ

proběhne debata s herci a tvůrci

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

RECENZE

„Williamsovo rodinné drama stále může na jevišti obstát, i když se společnost v určitých rysech posunula. Režisérovi M. Čičvákovi se podařilo oprostit od inscenační tradice a našel s herci v situacích podstatu, vnitřní pravdivost a věrohodnost. (...) G. Míčová a M. Dadák negativním charakterům dodali lidštější a věrohodnější rozměr. V případě ústřední dvojice A. Fialové a J. Hájka se dá hovořit dokonce o objevnosti ve výkladu, v detailech se objevilo mnoho překvapení podporujících smysl.“

                                                                                          Pavel Širmer, i-divadlo.cz

„Čičvák Williamsovu hru režíruje zcela nenápadně, je si dobře vědom, že její síla plně spočívá v dialozích mezi všemi postavami. A aby takový druh divadla vynikl, je třeba mít k ruce silné herecké obsazení. (...) Do rolí ‚dvou naježených koček' obsadil Činoherní klub Annu Fialovou a Gabrielu Míčovou. A jelikož lze postavu Margaret považovat za hlavní, dostává zde Fialová obrovskou příležitost.“

                                                                                          Tomáš Šťástka, iDnes.cz

MARTIN ČIČVÁK

Slovenský režisér a dramatik, který absolvoval studium režie na brněnské JAMU. V roce 2004 debutoval ve Slovenském národním divadle Arabskou nocí (2004), jejiž inscenace získala několik ocenění slovenské divadelní kritiky Dosky a nominace na Dosky mu na téže scéně přinesly i Schillerovo drama Úklady a láska, Büchnerova Leonce a Lena a oba díly Goethova Fausta. Pravidelně spolupracuje s bratislavským Divadlem Aréna a s pražským Činoherním klubem.

ČINOHERNÍ KLUB

Činoherní klub již od svého vzniku v roce 1965 patří mezi nejvýraznější pražské scény. V jeho uměleckém vedení od počátku stáli dramaturg Jaroslav Vostrý a režisér Ladislav Smoček, tehdejší základ hereckého souboru přišel s režisérem Janem Kačerem z Ostravy. Činoherní klub se pod jejich vedením rozvinul v herecké divadlo, založené na precizním výkladu her a ansámblové souhře. Tuto tradici drží Činoherní klub dodnes, od září 2020 pod uměleckým vedením Martina Fingera a od roku 2023 také s novým ředitelem Tomášem Suchankem.

Recenze
Čičvák
Činohrí klub
bottom of page