top of page

IOKASTÉ

autor Lukáš Brutovský
režie Lukáš Brutovský
Slovenské komorní divadlo, Martin & Městská divadla pražská

Moderní verze klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla až po Donalda Trumpa. Střet antiky se současností, střet mýtu s #metoo. Feministická odplata, za kterou z velké míry stojí muži, je výsledkem mezinárodní spolupráce MDP a SKD Martin.

Divadlo loutek Ostrava
úterý 30. 5.
18.30
Iokasté.png

Střet antiky se současností, střet mýtu s #metoo.

 

Příběh královny, která si – jak bývá v antických tragédiích zvykem – užila utrpení na několik životů dopředu. Příběh ženy, která byla vždy na okraji zájmu mužů (divadelních postav i autorů). Příběh postavy, která ve slavné Sofoklově tragédii dostává největší prostor v momentě, kdy posel popisuje její sebevraždu.

Inscenace Iokasté je pokus o feministickou odplatu na tomto mýtu. Propojuje současný básnický text s výraznou pohybovou a výtvarnou složkou.

Inscenace vznikla v koprodukci Městských divadel pražských a Slovenského komorního divadla Martin.

režie Lukáš Brutovský

dramaturgie Miro Dacho

dramaturgická spolupráce Lenka Dombrovská

scéna Pavel Borák

objekt na scéně Juraj Poliak

výtvarná spolupráce Michaela Poliaková

kostýmy Zuzana Hudáková

výběr hudby Lukáš Brutovský

videoprojekce Matouš Ondra

choreografie Martin Talaga

foto Braňo Konečný

 

hrají Jana Oľhová, Petr Konáš a Juraj Poliak

 

premiéra 28. října 2022 ve Štúdiu SKD Martin a 5. listopadu 2022 v Divadle Komedie

1 hodina a 5 minut

VSTUPNÉ

490 Kč základní
390 Kč zlevněné

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

RECENZE

„Jednoducho povedané, skratkovitým slovníkom s množstvom odbočiek a odkazov k neutešenému stavu sveta, za ktorý je zodpovedný starý biely stredostavovský muž (a vlastne nielen dnes, ale už od čias starého Perikla), s použitím chytľavých a trendy anglických sloganov, ktorým rozumejú aj tí a tie, ktorí a ktoré v živote o antike nepočuli, sa z textu stáva úderná a dynamická deklamačná šou v podaní jednej herečky a jedného herca.“

                                                                                       Eva Kyselová, kød

„Brutovskému sa v texte Iokasté podarilo prostredníctvom gréckych mýtov nájsť aktuálne priesečníky so súčasnosťou. Nie sú krkolomné, pôsobia organicky a autenticky, autor prechádza z jednej témy do druhej celkom plynulo.“

                                                                                         Lucia Galdíková, monitoringdivadiel.sk

LUKÁŠ BRUTOVSKÝ

Lukáš Brutovský je představitelem nejmladší generace současné slovenské režie. Zaměřuje se na světovou, a především ruskou klasiku, sporadicky režíruje i současné hry. Práce s klasickým textem a jeho výrazná interpretace u Brutovského směřuje k čisté estetické formě a důsledně vystavěným situacím, založeným na precizní herecké práci. Brutovský se nespoléhá na scénickou imaginaci dotvářenou hudbou nebo komplikovaným výtvarným riešením, význam tlumočí prostřednictvím herce a zastává názor, že člověk (divák) se v prázdné scéne může lépe soustředit na člověka (herce).

SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO MARTIN

Slovenské komorné divadlo v Martině je druhým nejstarším profesionálním divadlem na Slovensku, založeno bylo v roce 1944. Již od počátku mělo zásadní vliv na formování slovenského divadla, ať už jde o herecké či režijní osobnosti, které zde zahájily svou kariéru. Slovenské komorné divadlo vždy dokázalo podnítit a inspirovat mladé tvůrce a bylo tvořivou dílnou současného divadla. Uměleckým šéfem divadle je od roku 2015 režisér Lukáš Brutovský.

 

SKD Martin od roku 2005 pořádá festival Dotyky a spojenia, největší a nejreprezentativnější přehlídku tvorby divadel působících na Slovensku.

recenze
brut
SKD
bottom of page