top of page

FIFTY

autor Petr Zelenka
režie Petr Zelenka
Dejvické divadlo, Praha

Jak můžou prezidentské volby zhatit vysněnou švédskou trojku? Také o tom je nová inscenace Petra Zelenky s Ivanem Trojanem v hlavní roli, která vynesla Dejvickému divadlu dohromady tři Ceny divadelní kritiky 2022.

Divadlo Antonína Dvořáka
neděle 28. 5.
18.30
Fifty.png

Nerealizované trojky, zrušené grupáče

 

Každý ví, jak dopadlo druhé kolo prezidentské volby v Čechách v lednu 2018. V téhle hře se dozvíte, jaký masakr napáchal výsledek voleb v životě Davida Prebingera, architekta na volné noze, neúspěšného organizátora švédských trojek, čerstvě rozvedeného neúnavného glosátora doby a smolaře s dobrým srdcem.

 

Proč jsem se pustil do takového textu?

Moje poslední tři divadelní texty se inspirovaly reálnými historickými osobnostmi.

Fifty je inspirováno mými kamarády a známými, a to až do té míry, že bych některým z nich měl poděkovat. Třeba Editě Levé. V příběhu se pouštím na poměrně neprobádanou půdu „švédských trojek“ a velice jsem ocenil, že některé situace jsem nemusel prožít na vlastní kůži. Zároveň mě to pochopitelně velice mrzí.

Petr Zelenka

 

Ceny divadelní kritiky 2022 za Poprvé uvedenou českou hru, Mužský herecký výkon (Ivan Trojan), Divadlo roku a k tomu nominace na Inscenaci roku

režie Petr Zelenka

dramaturgie Olga Šubrtová

scéna Nikola Tempír

kostýmy Katarína Hollá

foto Hynek Glos

 

hrají Ivan Trojan, Václav Neužil, Martin Myšička, Tomáš Jeřábek, Veronika Khek Kubařová, Elizaveta Maximová, Denisa Barešová, Klára Melíšková a Eva Suková ml.

 

premiéra 3. prosince 2022 v Dejvickém divadle

2 hodiny a 50 minut včetně přestávky

VSTUPNÉ

690 Kč I. zóna
640 Kč II. zóna

590 Kč III. zóna

540 Kč IV. zóna

PO PŘEDSTAVENÍ

proběhne debata s herci a tvůrci

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

RECENZE

„Davidův intelektuální, místy až bezohledný humor balancuje na hraně, ale Trojan i těm nejbrutálnějším vtipům dává jistou eleganci. Suverénně se pohybuje mezi udivenou hravostí kluka, bavícího se absurditou situací, a pózou unaveného znalce života, kterého už nic nezaskočí.“

                                                                                                                                                                                                                                                            Marie Reslová, Aktuálně.cz

„Pro Zelenku jako autora – a ještě více jako režiséra – je ohromné štěstí, že má k dispozici soubor, který je herecky absolutně přesný a schopný dotvořit postavy k dokonalosti. Skepse, úzkost, hysterie, demagogie, životní bezradnost, výčitky svědomí, odvrácená stránka emancipace, generační nedorozumění, to vše se mísí v groteskním reji postav, které procházejí Davidovým životem.“

                                                                                                   Jana Soprová, Divadelní noviny

PETR ZELENKA

Režisér, scenárista a dramatik, který má na svém kontě celou řadu úspěšných filmů, za nimiž stojí buď jako režisér (Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství, Rok ďábla) nebo jako scénárista (Samotáři). Proslavil se i jako divadelní autor a režisér, mezi jeho nejznámější inscenace patří právě spolupráce s Dejvickým divadlem (Příběhy obyčejného šílenství, Bratři Karamazovi, Teremin a nyní Fifty). Je držitelem 7 Českých lvů, 2 Cen Alfréda Radoka a jedné Ceny divadelní kritiky.

DEJVICKÉ DIVADLO

Dejvické divadlo oslavilo v říjnu 2022 třicet let od svého založení. Za tu dobu si vybudovalo pověst jednoho z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadel. Téměř trvale vyprodané divadlo (což není způsobeno jenom jeho komorní kapacitou) nabízí inscenace různých žánrů, které však mají společného jmenovatele: dobré divadlo se zřetelným názorem a s důrazem na herecké osobnosti. Od roku 2017 je uměleckým šéfem Dejvického divadla Martin Myšička.

 

Podle inscenací Dejvického divadla byly natočeny dva úspěšné filmy Petra Zelenky – Příběhy obyčejného šílenství a Karamazovi. V roce 2019 měl v České televizi premiéru šestidílný seriál Zkáza Dejvického divadla, v němž herci a další zaměstnanci divadla hráli sami sebe.

recenze
zelrenka
dejvice
bottom of page