top of page

ZDENĚK ADAMEC +
SEBEOBVIŇOVÁNÍ

autoři Peter Handke
režie Dušan D. Pařízek
Divadlo Na zábradlí, Praha

Hra držitele Nobelovy ceny Petera Handkeho o mladém muži, který se 34 let po Janu Palachovi upálil na Václavském náměstí. Navzdory svobodě, demokracii a míru. Inscenace začíná scénickou skicou Sebeobviňování.

Církev bratrská,
Divadlo Petra Bezruče
Pátek 27. 5.
17:00
adamec .png

Představení začíná v  modlitebně Církve bratrské částí Sebeobviňování, po jejímž skončení se podle pokynů personálu všichni diváci přesunou do Divadla Petra Bezruče, kde zhlédnou část s názvem Zdeněk Adamec. Zakoupená vstupenka zahrnuje obě části inscenace, které se odehrají v jeden večer.

Dušan D. Pařízek se svým analytickým pohledem na svět ve své premiéře v Divadle Na zábradlí opírá o text dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Ten se ve své poslední hře Zdeněk Adamec věnuje případu mladého muže, který se v roce 2003 upálil na Václavském náměstí.

Z malého českého města na půli cesty mezi Brnem a Prahou se 5. března 2003 večer vydává osmnáctiletý školák Adamec meziměstským autobusem do české metropole. Tam se druhý den ráno na Václavském náměstí polije benzinem a zapálí. Na stejném místě se v roce 1969 upálil student Jan Palach na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Stejně jako Palach nazval svou akci „Pochodeň č. 1“, nazve Adamec svůj dopis na rozloučenou zveřejněný na internetu „Pochodeň 2003“. 

„Zdeněk se katapultoval ze světa, aby protestoval proti světu,“ zněla věta v románu Zlodějka ovoce (2017), kde se Handke poprvé zabýval postavou Zdeňka Adamce. Východiskem je bezpodmínečnost a radikálnost tohoto činu. Všechna ospravedlnění a vysvětlení činu a jeho motivů musí selhat. Handkeho Zdeněk Adamec není smutný ztroskotanec, netrpí existenciálním znechucením, není „maniak“. Je to Zdeněk Adamec a nemá ve světě a jeho řádu místo.

Scénická skica s názvem Sebeobviňování se zaměřuje na reflexi osoby Petera Handkeho jako veřejně známé osobnosti s kontroverzní pověstí. Velkého spisovatele vyznamenaného Nobelovou cenou a zároveň provokatéra ztvární výjimečný německý herec Samuel Finzi a člen souboru Divadla Na zábradlí Jiří Černý

RECYKLUJEME! Materiál na výrobu scénografie laskavě poskytli vídeňský Volkstheater a vídeňský Burgtheater. Snažíme se tak snižovat ekologickou stopu při výrobě inscenace. Zároveň tímto rakouským kolegům velmi děkujeme!

režie Dušan D. Pařízek

překlad Petr Štědroň, Jitka Bodláková

dramaturgie Petr Štědroň, Dora Viceníková

kostýmy Kamila Polívková

hrají Samuel Finzi, Jíří Černý, Stanislav Majer, Martin Pechlát

premiéra 2. prosince 2021 v Divadle Na zábradlí a v Betlémské kapli

150 minut včetně přesunu

VSTUPNÉ

390 Kč základní

290 Kč zvýhodněná

PO PŘEDSTAVENÍ

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

proběhne debata s tvůrci a herci

bottom of page