top of page

TANCOVACZKA

autor Sławomir Mrożek
režie Gabriela Gabašová
Činohra DAMU, Praha

Absurdní groteska o třech, kteří dorazí na tancovačku, namířená proti falešnosti politického a kulturního života společnosti, zacyklena do nekonečného kruhu lidské snahy se zabavit (žít), navzdory překážkám.

Stdudio G
Pondělí 30. 5.
16:00
Tancovazcka na výšku.png

Mrożkovy dramata jsou neobvyklým jevem v současné polské dramaturgii, neboť se těší velkému zájmu veřejnosti i kritiků již téměř 50 let. Tento úspěch lze přičíst zajisté jejich precizní formě, aktuálním tématům, nezvykle trefné parodii a v neposlední řadě také inteligentní komice.

 

Mrożek neguje veškeré lidské, společenské i kulturní stereotypy a konvence. Grotesky a parodie Sławomira Mrożka, mezi které patří i jednoaktovka Tancovačka, jsou namířeny proti falešnosti politického a kulturního života soudobého komunistického Polska. Avšak paraboly, přesněji neurčené místo a doba, ve kterém se dílo odehrává a schématický způsob vytváření postav i situací, působí tím efektem, že lze tyto díla umístit v různých kontextech...

Akční situace jsou v inscenaci rozehrávány s citem pro velký kontrast, dynamiku křížících se individuálních linek postav, gradaci a zakončují se v absurditě. Absurdní svět má svou vlastní logiku, která i když má hravou tvář, je trpká a bolestná ve svém výsledku. Inscenace je zacyklena a nasměrována do potenciálního začátku nekonečného kruhu lidské snahy se zabavit (žít), navzdory překážkám.

režie a dramaturgie Gabriela Gabašová

scéna a kostýmy Barbora Klenová

hrají Filip Kohut, František Beleš, Karolína Knězů

35 minut

VSTUPNÉ

100 Kč základní
 

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

bottom of page