top of page

OHEŇ A POPEL

autor Christopher Hampton

režie Roman Polák

Divadlo Bolka Polívky, Brno

Slabě žhnoucí uhlíky v krbu, svíce, které už už dohořívají, a dva muži, jimž mnoho ze života nezbývá. Přesto úmorně, napínavě a s vybroušenou elegancí hledají jeho smysl. Je-li jaký…

Divadlo Antonína Dvořáka

neděle 26. 5. 2024

16:00

Divadelní hra podle románu Sándora Máraie Svíce dohořívají.


Martin Huba a Jiří Dvořák se představí ve hře britského dramatika Christophera Hamptona. Komorní příběh o přátelství, stáří a lásce patří k vrcholným dílům světové literatury 20. století. Dokonce zaujal i Miloše Formana, který zvažoval jeho filmové ztvárnění. Současné zpracování díky neobvykle řešené scéně umožňuje divákům ocitnout se v těsné blízkosti hlavních hrdinů a prožít s nimi jejich drama dávné zrady, hlubokého citu a vášně.

překlad Jitka Scoffin, Dana Silbigerová

režie Roman Polák

dramaturgie Vladimír Procházka

scénografie Jaroslav Milfajt

kostýmy Katarína Hollá

hudba David Rotter

foto David Konečný

hrají Martin Huba, Jiří Dvořák, Drahomíra Hofmanová, Kristýna Štarhová/Wlasta Laura

premiéra 18. listopadu 2023 v Divadle Bolka Polívky

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

2 hodiny a 20 minut včetně přestávky

VSTUPNÉ

1. zóna 590 Kč 

2. zóna 540 Kč 

3. zóna 490 Kč 

4. zóna 440 Kč

PO PŘEDSTAVENÍ

následuje debata s herci a tvůrci inscenace


ROMAN POLÁK 


Divadelní režisér, autor dramatizací domácích i světových literárních děl, dramatik, vysokoškolský pedagog, příležitostně i filmový tvůrce Roman Polák  vystudoval divadelní režii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Od roku 1982 působil v činohře Státního divadla Košice a od roku 1984 v Divadle SNP v Martině. Spolupracoval se Slovenským národním divadlem, s Divadlem Andreja Bagara v Nitře, s Divadlem Astorka Korzo ’90, kde později působil jako kmenový režisér. V roce 2000 se stal uměleckým šéfem činohry Státního divadla Košice. Jako etablovaný režisér začal spolupracovat i se zahraničními divadly – Shakespeare‘s Repertory Theatre (Chicago, USA), Theatre Moliére (Paříž). Intenzivně spolupracoval i s českými divadly v Brně a v Praze. 

DIVADLO BOLKA POLÍVKY


Divadlo Bolka Polívky funguje od roku 1993, kdy zahájilo svou existenci autorkou hrou Bolka Polívky Trosečník. Za třicet let své existence se zde vystřídala řada projektů nejen principála Bolka Polívky, ale i mladých českých autorů. V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky (DNA, Pro dámu na balkoně, Šašek a syn), tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly (Mínus dva, The Naked Truth, Mindgame). Kromě toho zde vystupuje celá řada hostujících českých i zahraničních souborů a známých hereckých osobností.
 

RECENZE


„Inscenace stojí na výborných hereckých výkonech. Je to především výtečný Martin Huba, který dává hře velkou dynamiku. Bravurně a bez nejmenšího zaváhání zvládá zátěž obrovské nálože textu. Zároveň dokáže hereckými akcemi rozpohybovat situace vystavěné na jinak střídmé scéně. Navíc svým hereckým typem distingovaného gentlemana zapadá výtečně do role penzionovaného generála ze staré školy.“ Michal Švanda, Kulturio 

bottom of page