top of page

MOETIVI KARAVAN / EXPEDICE K DOMOVU

autorky Dominika Špalková, Bára Ungerová

režie Dominika Špalková, Bára Ungerová

ProFitArt

Daleká cesta za blízkým domovem. Možná, že je domov všude tam, kde jsme my. Autorský projekt Dominiky Špalkové a Báry Ungerové pro rodiny s dětmi od čtyř let.

Karavan na náměstí E. Beneše

neděle 26. 5. 2024

11:00, 13:00, 15:00, 17:00

MO = doma

MOE = vzorek, ornament

TIVI = opakování, rytmus

OET = chyba, výjimka


Zážitková inscenace vhodná pro malé i velké se odehrává uvnitř karavanu, který je zároveň výtvarnou instalací. V Moetivi karavanu ožívají obyčejné věci, které má každý doma. Uvnitř je útulno, bezpečí, hra, tajemství… a možná přijde i sob…

Autorský divadelně-výtvarný projekt Báry Ungerové, Dominiky Špalkové a Venduly Tomšů si pokládá otázku, co je doma. Je domov místo nebo pocit? Možná, že doma je všude tam, kde jsme my. Daleká cesta za blízkým domovem. Expedice za podstatou domova autorky dovedla až daleko na Island mezi sopky a lišejníky až k Sámům a sobům na sever Norska. Inspirovaly se rytmem, krajinou, rituály a příběhy lidí. Doma je pro mě vroucí voda v konvici a puštěné rádio. Doma je pro mě chleba s máslem. Autorky skládaly střípky ze vzpomínek, pocitů, zvuků, barev, tvarů, ornamentů, předmětů, chutí a vůní a tento obraz kaleidoskopu potom otiskly do inscenace Moetivi Karavan.

autorky a performerky Dominika Špalková, Bára Ungerová

autorská spolupráce Lucie Dlabolová, Vendula Tomšů

design Barbora Ungerová

scénografie Vendula Tomšů

hudba Dva, Zrní, Kutya

zvuk Ladislav Mirvis Mirvald

světla Jiří Pirko Šmirk

foto Jiřina Šmídová, Barbora Ungerová

hrají Dominika Špalková, Barbora Ungerová

premiéra 21. června 2022

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

40 minut

VSTUPNÉ

150 Kč

PŘEDSTAVENÍ

je vhodné pro děti od 4 letRECENZE


„Uchýlila jsem se tedy na rozdováděný pažit před Drakem a nechala se cestovatelkami Dominikou Špalkovou a Bárou Ungerovou pozvat na nenucenou Expedici k domovu do obytného přívěsu Moetivi Karavan s rozkošným modro-žluto-červeným interiérem a spoustou skrýší s krabičkami se suvenýry z cest. Poetické, atmosférotvorné představení s prvky výtvarné instalace pouhých osm návštěvníků nechá zakusit myšlenku, že pocit domova si uvědomujeme ve chvíli, kdy nám chybí. Bez cest by tedy nebylo domova, stejně jako nemá smysl cestovat, když se nemáme kam vrátit. Domov na kolečkách může být v tom případě jedině výhodou. I s námi se karavan nakonec naoko rozjel, a i když jsme se doopravdy nepohnuli ani o píď, najednou jsme se ocitli na pláži s mušlemi a stánkem s pohledy. A mně konečně došlo: léto je tady!“ Petra Zachatá, Hadrián (Zpravodaj Mezinárodního divadelního festivalu Regiony)

„Nápadů je tu spousta, vždyť Bára Ungerová je kromě performerky, zpěvačky a skladatelky také designerkou. Zkušená dramaturgyně Dominika Špalková vyniká zase schopností všechny ty – mnohdy titěrné – věci rozpohybovat, doslova rozžít, uvést je do souvislostí, z náhody udělat osud a vytvořit radostně hravou a současně trochu tajemnou atmosféru. Inscenace je určená především pro rodiče s dětmi, ale dělá děti i z nás dospělých. Dovoluje nám ponořit se a plout po řece fantazie.“ Jana Soprová, Divadelní noviny

bottom of page