KRAMEROVÁ 
VS. KRAMER

autor Júlia Rázusová podle Averyho Cormana  
režie Júlia Rázusová
Prešovské národné divadlo, Slovensko

Dustina Hoffmana ani Meryl Streepové se sice nedočkáte, zato se těšte na moderní zpraco- vání známého příběhu o selhání partnerského vztahu v režii oceňované slovenské režisérky.

Dům kultury města Ostravy
Neděle 29. 5.
16:00
kramerovi.png

Je možné přestat být rodičem, tak jako je možné přestat být něčím partnerem? Mají lidé v současnosti děti, protože je to pěkné, obohacující? Považují to za nevyhnutelné naplnění partnerství? Jak žije matka anebo otec s dítětem sám, tvoří ještě rodinu?


Inscenace Prešovského národného divadla Kramerová vs. Kramer je inspirovaná románem Averyho Cormana, proslaveného zejména jeho hollywoodskou filmovou adaptací. Z toho, co se nám v 70. letech zdálo být netradiční, nebo snad dokonce šokující, se dnes stala běžná, každodenní skutečnost – neúplná nebo patchworková rodina, krize nukleární rodiny nebo vysoká rozvodovost. Inscenace vznikla z potřeby zmapovat změny v chápání a podobě dnešní rodiny a partnerství na rozdíl od té tzv. tradiční, a podpořit snahu o redefinování rodiny s ohledem na současnost.


Kramerová vs. Kramer využívá nejen činohru, ale také promítání krátkých sekvencí z filmových záznamů a živé streamovaní záběrů z kamery přímo na jevišti. Hudbu tvoří kombinace dopředu předtočených sekvencí, nahraných na čtyřstopý kazetový přehrávač, a aleatorických částí – náhodných not, které generuje Playtronica, přístroj, který hudebně reaguje na dotek herců.

režie a adaptace Júlia Rázusová

autor předlohy Avery Corman 

dramaturgie a úprava Marek Turošík

scén a kostýmy Diana Strauszová

hudba Martin Husovský

videoart Juraj Mydla

hrají Zdenka Kvasková, Tomáš Mischura, Martin Husovský

premiéra 30. listopadu 2020 na Malé scéně Divadla Alexandra Duchnoviča

1 hodina a 30 minut

VSTUPNÉ

390 Kč základní

290 Kč zvýhodněná

PO PŘEDSTAVENÍ

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

proběhne debata s tvůrci a herci