top of page

KRAMEROVÁ 
VS. KRAMER

autor Júlia Rázusová podle Averyho Cormana  
režie Júlia Rázusová
Prešovské národné divadlo, Slovensko

Dustina Hoffmana ani Meryl Streepové se sice nedočkáte, zato se těšte na moderní zpraco- vání známého příběhu o selhání partnerského vztahu v režii oceňované slovenské režisérky.

Dům kultury města Ostravy
Neděle 29. 5.
16:00
kramerovi.png

Je možné přestat být rodičem, tak jako je možné přestat být něčím partnerem? Mají lidé v současnosti děti, protože je to pěkné, obohacující? Považují to za nevyhnutelné naplnění partnerství? Jak žije matka anebo otec s dítětem sám, tvoří ještě rodinu?


Inscenace Prešovského národného divadla Kramerová vs. Kramer je inspirovaná románem Averyho Cormana, proslaveného zejména jeho hollywoodskou filmovou adaptací. Z toho, co se nám v 70. letech zdálo být netradiční, nebo snad dokonce šokující, se dnes stala běžná, každodenní skutečnost – neúplná nebo patchworková rodina, krize nukleární rodiny nebo vysoká rozvodovost. Inscenace vznikla z potřeby zmapovat změny v chápání a podobě dnešní rodiny a partnerství na rozdíl od té tzv. tradiční, a podpořit snahu o redefinování rodiny s ohledem na současnost.


Kramerová vs. Kramer využívá nejen činohru, ale také promítání krátkých sekvencí z filmových záznamů a živé streamovaní záběrů z kamery přímo na jevišti. Hudbu tvoří kombinace dopředu předtočených sekvencí, nahraných na čtyřstopý kazetový přehrávač, a aleatorických částí – náhodných not, které generuje Playtronica, přístroj, který hudebně reaguje na dotek herců.

režie a adaptace Júlia Rázusová

autor předlohy Avery Corman 

dramaturgie a úprava Marek Turošík

scén a kostýmy Diana Strauszová

hudba Martin Husovský

videoart Juraj Mydla

hrají Zdenka Kvasková, Tomáš Mischura, Martin Husovský

premiéra 30. listopadu 2020 na Malé scéně Divadla Alexandra Duchnoviča

1 hodina a 30 minut

VSTUPNÉ

390 Kč základní

290 Kč zvýhodněná

PO PŘEDSTAVENÍ

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

proběhne debata s tvůrci a herci

bottom of page