top of page

DOM

autor Anna Saavedra na motivy F. G. Lorcy
režie Marián Amsler
Divadlo Andreje Bagara, Nitra

Současná adaptace klasického textu F. G. Lorcy vypráví o společnosti, v niž je jakákoliv odlišnost nejen odsuzována, ale potlačována. A ve které stále žijeme.

Divadlo Petra Bezruče
Čtvrtek 26. 5.
18:00
DFOV 2022 - Vstupné.png

Inscenace hry Dům Bernardy Alby (1979) v režii Jozefa Bednárika sehrála v historii slovenského divadla klíčovou roli. Jeho nová adaptace Anny Saavedry vypráví o současné společnosti, která neumí přijímat odlišnost. V lepším případě ji odsuzuje, ale především ji potlačuje. Surrealistický sen Federica Garcíi Lorcy nabízí nejen silnou výpověď na pozadí španělské občanské války, ale také mimořádné herecké výkony.

 

Klasická divadelní hra Dům Bernardy Alby španělského dramatika Federica Garcíi Lorcy má v historii nitranského divadla jedinečné postavení. Inscenace z roku 1979 nebyla pouze jedním z umělecky nejvýraznějších děl režiséra Jozefa Bednárika, jejímž prostřednictvím se definitivně etabloval na profesionální divadelní scéně. Byla totiž především zprávou o oploceném území hlídaném vojáky se samopaly, obklíčeném minovým polem. Území nesvobody a morálního relativismu. A bylo jen na vás, jestli si tuto charakteristiku spojíte s Francovým Španělskem, s nacistickými koncentračními tábory, na které odkazovala scénografie Františka Pergera, nebo s normalizačním Československem, které na jevišti vnímali doboví diváci a kritici.

režie Marián Amsler

dramaturgie Marie Špalová

scéna Juraj Kuchárek

pohybová spolupráce Stanislava Vlčeková

hrají Daniela Kuffelová, Žofia Martišová, Lenka Barilíková, Andrea Sabová, Ivana Kubáčková, Nikolett Dékány, Eva Pavlíková, Peter Oszlík, Tomáš Stopa

premiéra 6. března 2020 v Divadle Andreje Bagára, Nitra

1 hodina a 30 minut

VSTUPNÉ

390 Kč základní
290 Kč zlevněné

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

DIVADLO ANDREJE BAGÁRA, NITRA, SK

DAB Nitra, neboli Divadlo Andreja Bagara Nitra otevřelo v roce 1949 a dodnes se řadí mezi přední slovenské scény. Tento fakt potvrzuje každoroční divadelní festival s pevnou tradicí, Divadelná Nitra, na kterém se každoročně setkávají divadelní soubory z celé Evropy. 

MARIÁN AMSLER

Marián Amsler je přední slovenský režisér, scénograf, autor. Vystudoval VŠMU a záhy po absolutoriu začal spolupracovat s domácími i českými scénami. Je spoluzakladatelem Divadla Letí a dlouhodobě se soustředí na současnou dramatiku a české premiéry. Od roku 2008 působil v HaDivadle, mezi lety 2010–2014 jako umělecký šéf. Zásadní pro jeho éru byly inscenace jako Jsem Kraftwerk, Porucha, Sežereš sám sebe (Platonov) či Vyhnání Gerty Schnirch (na Dream Factory v roce 2015). Úspěch byl podpořen mj. nominací na Cenu divadelní kritiky v kategorii Divadlo roku. Je několikanásobným držitelem slovenských cen Dosky. 

RECENZE

bottom of page