top of page

BALETKY

autoři Miřenka Čechová & Spitfire Company
Spitfire Company, Praha

Balet, jak ho neznáte, ale jak ho znají baletky. Se šikanou, urážkami, psychickými problémy
a krvavými patami. Multimediální projekt české přední performerky nejen o ztrátě vlastní identity.

Divadlo Petra Bezruče
Sobota 28. 5.
17:00
mir4298.jpg

Být produktem systému. Výkonné kolečko, které se nesmí porouchat, nesmí vybočit, nesmí dokonce ani příliš excelovat. Stát, systém, instituce, škola, vzdělání, zaměstnavatel. Všichni chtějí mít „perfektního“ zaměstnance, produkujícího poslušný a bezpečný výrobek – slepou verzi sebe sama. Stejnokroj, stejnomyšlení, stejnomožnosti. V tomhle příběhu je to stejnodres, stejnodrdol, stejnopiškoty a stejnopohyby zabitých dětských dušiček. 

Rebelie, jediné možné východisko, jak se utkat s dusivou nesvobodou?

Scénický multimediální projekt Baletky je abstraktním ponorem do duše dívky bojující proti despotickému, dogmatickému systému a ztrátě vlastní identity. Za doprovodu bizarního a černého humoru, živé hudby, rytmizovaných textů a fyzické exprese, sledujeme člověka zápasícího se zaslepenou poslušností, sebedestrukcí a strachem nedostát svému snu. To vše na pozadí surreálných obrazů, výtvarných objektů reprezentujících univerzálně platné fenomény manipulace a teroru. Baletky jsou příběhem všech, kteří odmítají být zkrocená medvíďata.

Stejně jako hybridní projekt metaBaletky, vychází i divadelní dramatizace z knižní předlohy Baletky Miřenky Čechové, která vyšla v únoru 2020 v nakladatelství Paseka.

koncept, performance Miřenka Čechová

dramaturgie Martina Kinská

scéna Juraj Kuchárek

hudba Martin Tvrdý

hudba live Mary C

video Tereza Vejvodová

animace Linda Arbanová

kostýmy a objekty Eva Matoušová

scénografie a výprava Eva Matoušová, Petr Boháč, Honza Tomšů

režijní a herecká spolupráce Tereza Dočkalová, Janka Ryšánek Schmiedtová

light design Filip Horn

1 hodina a 10 minut

VSTUPNÉ

390 Kč základní
290 Kč zlevněné

PO PŘEDSTAVENÍ

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

Jdete na Baletky? Měli byste vidět i Sádlo! Kupte si výhodnou vstupenkuna obě navazující představení za 500 Kč / 400 Kč.

následuje společná debata tvůrčích týmů inscenací Baletky i Sádlo

AKCE

SPITFIRE COMPANY

Spitfire Company je umělecká skupina zahrnující fyzické, experimentální a taneční divadlo. Mezi charakteristické znaky tvorby patří kladení důrazu na fyzické jednání na jevišti, experimentování s novými divadelními prostředky,  existenciální rovina postav, snaha o propojování různých žánrů a hledání nových vizuálních podnětů. Pravidelně se objevuje na divadelních a tanečních festivalech po celém světě.​ Na festivalu Dream Factory uvedl soubor řadu svých inscenací (např. Konec člověka ?!?,  Miss Amerika, Antiwords, Sniper‘s Lake, One step before the fall a další).

MIŘENKA ČECHOVÁ

Miřenka Čechová je spolu s Petrem Boháčem nejen součástí uměleckého vedení a režie Spitfire Company, je také úspěšnou performerkou. Po absolutoriu na Taneční konzervatoři v Praze v oboru klasický balet vystudovala paralelně DAMU (Alternativní divadlo) a HAMU (Nonverbální divadlo), kde v roce 2012 obhájila doktorát v oblasti režie fyzického a mimického divadla. Během studia získala prestižní Fulbrightovo stipendium pro výzkum a pedagogickou činnost na American University ve Washingtonu DC, kde vůbec jako první vyučovala fyzické divadlo. Ve své tvorbě organicky spojuje slovo a propracované pohybové vyjádření, pevnou strukturu a improvizaci, vycházející z přítomné inspirace, tanec a pantomimu. Je vítězkou Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramu a také držitelkou hlavní ceny na divadelním festivalu The Magic Courtain 2006 v bulharském Targovišti a mnoha dalších ocenění. V současnosti se věnuje především autorské tvorbě na poli divadelním v rámci Spitfire Company a Tantehorse. V roce 2020 vyšla její kniha Baletky, která získala cenu Divadelních novin. V ostravském Divadle Petra Bezruče režírovala společně s Petrem Boháčem inscenaci Skořápka.

RECENZE

bottom of page