top of page

294 STATEČNÝCH

režie Tomáš Dianiška
Divadlo pod Palmovkou, Praha

Akční dokumentární fikce o hrdinech atentátu na říšského protektora v režii autora úspěšných her Divadla Petra Bezruče Špinarka či Transky, body, vteřiny. Inscenace byla oceněná Cenou divadelní kritiky za nejlepší Poprvé uvedenou českou hru roku 2020.

Dům kultury města Ostravy
Středa 25. 5.
19:00
771_photo.jpg

Je třeba rozstřílet toho kata, co sedí na hradě. Snad nám někdo spadne z nebe. Olda je řezník a dělá fantastické řízky. Aťa zbožňuje verneovky a až vyroste bude pistolníkem. Jindřiška se poprvé zamilovala a všimla si, že tady v Libni to krásně voní. A všichni mají tajemství. Tatínek už strachem zešedivěl. Jak můžou být obyčejná děcka tak odvážná? Přitlučeme hřebíky na cepy a vymlátíme ty nácky! Hlavně ať nikdo nezradí, jinak se Jindřiška nestihne zamilovat podruhé.

 

Doku-fikční hra podle skutečné události o zákulisí největšího hrdinského činu našich dějin.

režie Tomáš Dianiška

dramaturgie Ladislav Stýblo

výprava Lenka Odvárková

hudba Matěj Štesko

hrají Kamila Trnková, Gabriela Míčová, Vojtěch Fülep / Denis Šafařík, Ivana Wojtylová, Denny Ratajský, Martin Hruška, Daniel Krečmar, Jakub Albrecht, Adam Vacula, Barbora Kubátová, Martin Němec, Tereza Dočkalová, Jiří Panzner a další

premiéra 18. září 2020 v Divadle pod Palmovkou

2 hodiny a 40 minut

VSTUPNÉ

490 Kč 1. zóna
390 Kč 2. zóna

350 Kč 3. zóna
300 Kč 4. zóna

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

DIVADLO POD PALMOVKOU

Divadlo pod Palmovkou je divadlo s bohatou činoherní historií, v současnosti je jeho činnost úzce spjata právě s Tomášem Dianiškou. 

Od roku 2016 pořádá Divadlo pod Palmovkou mezinárodní festival Palm Off Fest, který během šesti let své existence získal mezi diváky a divadelní komunitou vynikající pověst a byl oceněn evropskou značkou kvality EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe). 

TOMÁŠ DIANIŠKA

Tomáš Dianiška je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností současného českého divadla. Na svém kontě má již řadu úspěšných inscenací, ať už jako autor či režisér. Jako autor dlouhodobě pracuje s Českým rozhlasem a celou řadou českých divadel, pro které napsal více než 20 celovečerních her. Je nositelem Ceny divadelní kritiky (Talent roku 2017). Za inscenaci Transky, body, vteřiny získal od kritiků v roce 2019 ceny v kategorii Nejlepší inscenace a nejlepší Poprvé uvedená česká hra. O rok později, za text 294 Statečných, získal opět cenu za nejlepší Poprvé uvedenou českou hru. V roce 2021 byly na Ceny kritiků nominovány všechny jeho nové texty. Cenu nakonec získala Špinarka. Ostravskému publiku je jeho divadelní poetika známá již zmíněnými oceňovanými tituly Transky, body, vteřiny a Špinarka v Divadle Petra Bezruče nebo také Komiksem, kde spolupracoval s Komorní scénou Aréna. Stal se také záštitou 11. ročníku našeho festivalu.

RECENZE

bottom of page