top of page

SANTINI

autor Lucie Trmíková
režie Jan Nebeský
Divadelní spolek JEDL, Praha

Alegorie na téma hledání dokonalosti inspirovaná životem a stavbami významného českého barokního architekta. V hlavních rolích Miloslav König a Lucie Trmíková.

Kostel sv. Václava
Úterý 24. 5.
17:00
Návrh bez názvu.png

Alegorie na téma hledání dokonalosti. Santini toužící po ideální skutečnosti. Jeho rozum je jako nenasytné zvíře, které celé dny a noci řve hlady. Zvíře Rozum. Dokud neuvidí tu, která je nádhernější než slunce, která je dechem, odleskem věčného světla. Sofii. 

V roce 2023 uplyne 300 let od úmrtí významného českého architekta italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika, Jana Blažeje Santiniho-Aichela. JEDL připravil k tomuto výročí projekt SANTINI.

V roce 2021 byl odstartován premiérou v první stavbě Santiniho, v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory. Teprve dvacetipětiletému umělci byla svěřena přestavba ve své době největšího kostela v Českých zemích. Monumentální, původně gotický klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie ležel více než dvě století po vyplenění husitskými vojsky v ruinách. Naším záměrem je prostřednictvím divadelní intervence do prostoru stavby zmapovat Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Inscenace se tak v průběhu dalších let odehraje v mnoha dalších Santiniho stavbách.

 

Santiniho stavby jako odhmotněné spleti linií, kterou proniká světlo. Stavby artikulující zjevnost světa. Tento symbolický charakter Santiniho architektury vnitřně koresponduje s uměleckými tendencemi tvorby skupiny JEDL. Umělci JEDLu se snaží dlouhodobě ve svých inscenacích dotýkat duchovního rozměru světa, člověka, vztahů mezi lidmi. Projekt SANTINI tak organicky v těchto snahách pokračuje.

režie Jan Nebeský

scénář Lucie Trmíková

scéna a kostýmy unconductive trash

hudba Martin Dohnal

hudební doprovod Martin Dohnal /varhany/, Ladislav Kozderka /trubka/ 

hrají Lucie Trmíková, Miloslav König

premiéra 3. července 2021 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory

70 minut

VSTUPNÉ

390 Kč základní
290 Kč zlevněné

PO PŘEDSTAVENÍ

proběhne debata s herci a tvůrci

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ

DIVADELNÍ SPOLEK JEDL

Současná tvorba umělců JEDLu vychází z dlouhodobé spolupráce Jana Nebeského, Lucie Trmíkové a Davida Prachaře a profiluje se jako autorské, alternativní a nezávislé divadlo. Určující je pro něj spolupráce tvůrců a performerů z různých oblastí umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění). Výsledné scénické tvary tak v sobě spojují prvky různých žánrů a vytvářejí zcela originální a osobitý kontext v rámci současného českého divadla.

JEDL v současnosti sklízí jednu cenu za druhou, jejich posledním úspěchem je titul Divadlo roku v rámci Cen divadelní kritiky 2021. 

JAN NEBESKÝ

Jan Nebeský je jedním z osobnostních pilířů uměleckého uskupení JEDL, pro které vytvořil již 13 režií. Mimo to působí či působil v divadlech jako je Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Na zábradlí nebo Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Je držitelem Ceny Alfréda Radoka a s jeho nezaměnitelným režijním rukopisem měli diváci festivalu Dream Factory možnost se setkat již několikrát. Naposledy v Ostravě uvedl spolek JEDL inscenaci Manželská historie v rámci posledního ročníku Dream Factory 2021.

RECENZE

bottom of page