top of page

MĚSTSKÁ DIVADLA PRAŽSKÁ

Sezónou 2018/2019 začala další etapa Městských divadel pražských: do vedení nastoupil ředitel Daniel Přibyl spolu s uměleckým šéfem Michalem Dočekalem se společným cílem přeměnit Městská divadla pražská na respektovanou kulturní instituci hrající aktivní roli ve vývoji nejen českého a evropského divadla, ale společnosti vůbec. Což se očividně daří, protože první úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat: Městská divadla pražská se v Cenách divadelní kritiky stala Divadlem roku 2019 a Viktor Dvořák za svůj herecký výkon v inscenaci Andělé v Americe (což byla vůbec první inscenace nového uměleckého šéfa) obdržel Cenu Thálie.

MARIÁN AMSLER

Marián Amsler je přední slovenský režisér, scénograf, autor. Vystudoval VŠMU a záhy po absolutoriu začal spolupracovat s domácími i českými scénami. Je spoluzakladatelem Divadla Letí a dlouhodobě se soustředí na současnou dramatiku a české premiéry. Od roku 2008 působil v HaDivadle, mezi lety 2010–2014 jako umělecký šéf. Zásadní pro jeho éru byly inscenace jako Jsem Kraftwerk, Porucha, Sežereš sám sebe (Platonov) či Vyhnání Gerty Schnirch. Úspěch byl podpořen mj. nominací na Cenu divadelní kritiky v kategorii Divadlo roku. Je několikanásobným držitelem slovenských cen Dosky.

RECENZE

„Podobných inscenací, kterým není co vytknout, během sezony vznikne naprosté minimum. V Rokoku nyní jednu takovou nastudoval M. Amsler, jenž se soustředil na budování atmosféry, situací a svoji pozornost v maximální možné míře věnoval hercům. Vznikla tak inscenace se silně vyrovnanými hereckými výkony, jimž dominuje N. Horáková v hlavní roli, která ústřední postavu provází s neskutečnou suverenitou velkým vývojovým obloukem. V pravém smyslu toho adjektiva lze její výkon označit za strhující. Amslerovo nastudování Stonovy Yermy má všechny parametry jak festivalové, tak divácké inscenace. A taková kombinace se na jevištích jen tak nevidí.“

 

                                                                                               Jiří Landa, i-divadlo.cz

„Až strašidelně silný současný text inspirovaný Lorcovou hrou Pláňka. Stone motiv bezdětné ženy přivádí do krajnosti. Partnerská dvojice z generace Y má problém a neschopnost smířit se s osudem roztáčí vír stahující pod hladinu žití. Inscenováno s gradační linkou takové spirály. Přesvědčivé a o psychologii opřené herecké výkony Niny Horákové a Viktora Dvořáka k tomu napomáhají významnou měrou. Řaďte si je mezi nejlepší výkony roku.“                                                                                       

                                                                                                Michal Novák, i-divadlo.cz

MDP
Recenze Yerma
Amsler

YERMA

autor Simon Stone podle F. G. Lorcy
režie Marián Amsler
Městská divadla pražská

Yerma je úspěšná třicátnice, kterou jednou napadne, že by mohlo být fajn založit rodinu… O tom, jak rychle se z „volného průběhu věcí“ stává volný pád, pojednává brilantně napsaná tragikomedie, v titulní roli s Ninou Horákovou, která za ni byla nominovaná na Cenu divadelní kritiky.

Divadlo Petra Bezruče
sobota 3. 6.
18.30
Yerma.png
bottom of page