Rezervovat

BEZRUKÝ FRANTÍK / Tomáš Dianiška, Igor Orozovič

Divadlo pod Palmovkou, Praha

Groteska o klukovi, který nemohl obejmout svou milou.

Čáp, který ho nesl rodičům, mu před narozením ukousl ruce, a tak se Frantík narodil bez nich. Jeho upřímné nadšení je však naprosto nakažlivé. A to i v dobách, kdy je optimismus jediné bohatství, které mu zbývá. Nohama se naučil dělat vše, co dítě potřebuje – vzít kámen a přehodit kostel, pouštět draka, cvrnkat kuličky a taky se prát. Spolužačky nosí krátké sukně, přišla nabídka z obludária a z fronty se vrací další mrzáci. Černo-černá komedie podle skutečného příběhu se soustřeďuje na vypjaté chvíle Frantíkova života, v nichž tvrdohlavý člověk usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí. Na pozadí novodobých českých dějin tak Frantíka čeká veliký zápas o lidskou důstojnost.

Inscenace byla nominována v Cenách divadelní kritiky 2019 v kategorii Poprvé uvedená česká hra a v kategorii Mužský herecký výkon, v níž Jakub Albrecht svou nominaci za roli Frantíka proměnil a obdržel za svůj výkon Cenu divadelní kritiky 2019.

Píseň Igora Orozoviče „Holoubek“ nazpívalo Dětské operní studio NDM Ostrava v aranži Zdeňka Dočekala, píseň „Frankie the armless“ stejného autora nazpívala Lucie Brychtová a nahráli Zdeněk Dočekal (klavír), Filip Pastula (kontrabas) a Marcus Jurkovič (bicí).


premiéra 30. září 2019 ve Studiu PALM OFF


režie  F. X. Kalba

účinkují  Jakub Albrecht, Adam Vacula, Tomáš Dianiška, Tereza Dočkalová, Igor Orozovič, Nataša Mikulová a další


délka představení   105 minut bez pauzy


Po představení následuje krátká diskuse.


vstupné    290 Kč / 290 Kč

Vstupenky na toto představení se neprodávají na konkrétní místa, sál je nečíslovaný.


„Více než smysluplná inscenace, která silou působivých divadelních prostředků připomene pozoruhodný příběh Františka Filipa. Jeho odhodlání vzdorovat nepříznivému osudu, který mu odepřel horní končetiny, je vykresleno bez sentimentálních příkras, povětšinou v rytmu černočerného humoru, přesto ale i s respektem k vyznění dojemných podtónů. Vynikající výkon Jakuba Albrechta v titulní roli podporují a obohacují jeho skvěle sehraní kolegové. Divácký zážitek, který z paměti jen tak nevymizí.“

Helena Grégrová, i-divadlo.cz


„Skutečný osud Františka Filipa, jenž se narodil bez horních končetin, se T. Dianiškovi a I. Orozovičovi stal volnou inspirací pro příběh o silné vůli k boji s handicapem a k vydobytí si místa na světě i v životě. Ale také o diskriminaci, předsudcích, dobových paradoxech atd. Dianiška vypráví s humorem sobě vlastním, ale nevyhýbá se ani situacím smutným a dojemným. Divák se nejen pobaví, ale má i o čem přemýšlet. Maximálně využitý prostor malé scény, zdařilá hudební složka. Vyčerpávající a pohybově náročný výkon podává J. Albrecht, ostatní herci mu nejsou pouhými přihrávači.“

Pavel Širmer, i-divadlo.cz


foto Roman Dobeš

replik breitling replik rolex