top of page

MEDVĚD S MOTOROVOU PILOU

autor Rosa Liksom
režie Jan Mikulášek
Divadlo Na zábradlí, Praha

Autorská koláž z povídek finské prozaičky zachycuje komický, absurdní svět, v němž nikdo netušíme, co přinese další den, a kde nám nezbývá nic jiného, než se nemilosrdným hříčkám osudu smát. Nechybí ani živá kapela a pořádná zásoba černého humoru a bizarností.

Divadlo Petra Bezruče
středa 31. 5.
18.30
Medvěd.png

DIVADLO NA ZÁBRADLÍ

Divadlo Na zábradlí je jedno z nejznámějších divadel v Praze. Bylo založeno roku 1958 Helenou Philippovou, Ivanem Vyskočilem, Jiřím Suchým a Vladimírem Vodičkou. Během jeho existence se zde vystřídalo mnoho i v zahraničí známých tvůrců, režisérů a herců (Václav Havel, Jan Grossman, Evald Schorm, Jiří Pokorný nebo Petr Lébl). Od roku 2013 zde působí umělecké vedení ve složení Petr Štědroň (ředitel), Dora Viceníková (umělecký šéf), Jan Mikulášek (kmenový režisér), v sezoně 2014/15 získalo divadlo ceny ve všech kategoriích Cen divadelní kritiky, včetně prestižního ocenění Divadlo roku.

JAN MIKULÁŠEK

Režijní přístup Jana Mikuláška se často opírá o dramatizace románů, původní scénáře či autorské divadlo. Pracuje se střihem, s detailem, s hudebním kontrapunktem i s paralelním odvíjením dějů. Druhou výraznou inspirací je výtvarné umění, ze kterého „přebírá“ důraz na mizanscénu a svícení. Výrazným rysem Mikuláškova rukopisu je hra s významem replik, s kontextem a s asociacemi na zvolené téma; na jevišti dokáže zhmotnit naprosto abstraktní, filozofická témata a to pomocí velice jednoduchých prostředků.

RECENZE

„Režisér Jan Mikulášek v Medvědovi s motorovou pilou navazuje na svou předešlou práci se souborem Divadla Na Zábradlí. Zřetelně nese rukopis autorského přístupu vycházejícího z prověřeného úzkého napojení režiséra a herců. Princip volného proplétání příběhů a tragikomické nadsázky bylo možné vidět například v inscenacích Persony, Hamleti, Posedlost. Režisér se tedy drží své ‚klasiky', která Na Zábradlí fungovala, a i v tomto případě funguje.“

       

                                                                                            Adéla Kalusová, web ČT art

„Mikulášek uplatňuje bohaté zkušenosti s režií autorských koláží i vedením herců k přesné stylizaci, soubor Divadla Na zábradlí znovu potvrzuje, že je momentálně jedním z nejkvalitnějších v zemi.“

                                                                                            Ester Žantovská, Aktuálně.cz

Na zábradlí
Recenze Medvěd
Mikulášek
bottom of page