top of page

LACHENDE BESTIEN

Lachende Bestien jsou divadelní skupina existující na divadelní mapě Prahy od roku 2011, v roce 2015 se stalo jedním z rezidentních souborů ve „sluji pro současné umění“, v prostoru Venuše ve Švehlovce na pražském Žižkově. Od roku 2023 jsou rezidentním souborem Divadla X10, kde nastudoval svoji nejnovější inscenaci Jako lvi.

MICHAL HÁBA

Jeho tvorba je spojena především se skupinou Lachende Bestien, kde působí jako režisér, autor, herec a producent. Věnuje se kočovnému Divadlu koňa a motora se sociálním a komunitním přesahem. Jako hostující režisér se pohybuje na rozličných divadelních územích od divadla pro děti a mládež (inscenace Huckleberry Finn, Cipísek, Sněhová královna), přes autorské divadlo (Opletal a Budoucí lokální hvězda Hochman hraje bývalou globální hvězdu Thunberg v Divadle na cucky), po interpretační činohru (Černá voda nebo Maryša v Klicperově divadle) až k divadlu dekonstruktivnímu – mimo inscenace Lachende Bestien (Ferdinande!, Sezuan, Pověření) je to např. Hráč podle Dostojevského v Divadle Husa na provázku.

RECENZE

„Nejpřekvapivější na novém díle Lachende Bestien je, že ten přehršel nesourodých komponentů a eklektických nápadů se i přes všechny legrácky a shazování nakonec spojil v myšlenkově překvapivě konzistentní zprávu, která zní asi takto: Ano, environmentální úzkost jistých společenských bublin má své racionální, nepopiratelné důvody, které by se neměly dále ignorovat. Je nutné jednat. Troufám si ale tipovat, že ne každému bude divoký průlet myšlenkovými turbulencemi dvojice generačně i politicky velice jednoznačně vymezených tvůrců po chuti tak jako mně. Ostatně, jak se praví v inscenaci: ‚Nějak se zdá, že jsme hlavně odsouzení buď k popírání, nebo k frustraci.' Kohlhaas nepopírá ani frustrovaně neapeluje, ale s nadhledem a hravostí dává v plen celý autentický diskurz úvah, idejí a ideálů.“                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Petra Zachatá, Aktuálně.cz

Lachende Bestien
Recenze Kohlhaas
Michal Hába

KOHLHAAS

autor Hába, Spišák podle H. v. Kleista
režie Hába, Spišák
Lachende Bestien, Praha

Ekoteroristická inscenace — ale jenom jako. Kohlhaasovi se stane křivda, a protože legální cestou se ničeho nedomůže, uchýlí se k násilí. Musí se z nás stát teroristi, abychom mohli změnit svět? Anebo je to jenom divadlo?

Komorní scéna Aréna
pondělí 29. 5.
16.00
Kohlhaas.png
bottom of page