top of page

SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO MARTIN

Slovenské komorné divadlo v Martině je druhým nejstarším profesionálním divadlem na Slovensku, založeno bylo v roce 1944. Již od počátku mělo zásadní vliv na formování slovenského divadla, ať už jde o herecké či režijní osobnosti, které zde zahájily svou kariéru. Slovenské komorné divadlo vždy dokázalo podnítit a inspirovat mladé tvůrce a bylo tvořivou dílnou současného divadla. Uměleckým šéfem divadle je od roku 2015 režisér Lukáš Brutovský.

 

SKD Martin od roku 2005 pořádá festival Dotyky a spojenia, největší a nejreprezentativnější přehlídku tvorby divadel působících na Slovensku.

LUKÁŠ BRUTOVSKÝ

Lukáš Brutovský je představitelem nejmladší generace současné slovenské režie. Zaměřuje se na světovou, a především ruskou klasiku, sporadicky režíruje i současné hry. Práce s klasickým textem a jeho výrazná interpretace u Brutovského směřuje k čisté estetické formě a důsledně vystavěným situacím, založeným na precizní herecké práci. Brutovský se nespoléhá na scénickou imaginaci dotvářenou hudbou nebo komplikovaným výtvarným riešením, význam tlumočí prostřednictvím herce a zastává názor, že člověk (divák) se v prázdné scéne může lépe soustředit na člověka (herce).

RECENZE

„Jednoducho povedané, skratkovitým slovníkom s množstvom odbočiek a odkazov k neutešenému stavu sveta, za ktorý je zodpovedný starý biely stredostavovský muž (a vlastne nielen dnes, ale už od čias starého Perikla), s použitím chytľavých a trendy anglických sloganov, ktorým rozumejú aj tí a tie, ktorí a ktoré v živote o antike nepočuli, sa z textu stáva úderná a dynamická deklamačná šou v podaní jednej herečky a jedného herca.“

                                                                                       Eva Kyselová, kød

„Brutovskému sa v texte Iokasté podarilo prostredníctvom gréckych mýtov nájsť aktuálne priesečníky so súčasnosťou. Nie sú krkolomné, pôsobia organicky a autenticky, autor prechádza z jednej témy do druhej celkom plynulo.“

                                                                                         Lucia Galdíková, monitoringdivadiel.sk

SKD MARTIN
Recenze Iokasté
brutovský

IOKASTÉ

autor Lukáš Brutovský
režie Lukáš Brutovský
Slovenské komorní divadlo, Martin & Městská divadla pražská

Moderní verze klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla až po Donalda Trumpa. Střet antiky se současností, střet mýtu s #metoo. Feministická odplata, za kterou z velké míry stojí muži, je výsledkem mezinárodní spolupráce MDP a SKD Martin.

Divadlo loutek Ostrava
úterý 30. 5.
18.30
Iokasté.png
bottom of page