top of page

DEJVICKÉ DIVADLO

Dejvické divadlo oslavilo v říjnu 2022 třicet let od svého založení. Za tu dobu si vybudovalo pověst jednoho z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadel. Téměř trvale vyprodané divadlo (což není způsobeno jenom jeho komorní kapacitou) nabízí inscenace různých žánrů, které však mají společného jmenovatele: dobré divadlo se zřetelným názorem a s důrazem na herecké osobnosti. Od roku 2017 je uměleckým šéfem Dejvického divadla Martin Myšička.

 

Podle inscenací Dejvického divadla byly natočeny dva úspěšné filmy Petra Zelenky – Příběhy obyčejného šílenství a Karamazovi. V roce 2019 měl v České televizi premiéru šestidílný seriál Zkáza Dejvického divadla, v němž herci a další zaměstnanci divadla hráli sami sebe.

PETR ZELENKA

Režisér, scenárista a dramatik, který má na svém kontě celou řadu úspěšných filmů, za nimiž stojí buď jako režisér (Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství, Rok ďábla) nebo jako scénárista (Samotáři). Proslavil se i jako divadelní autor a režisér, mezi jeho nejznámější inscenace patří právě spolupráce s Dejvickým divadlem (Příběhy obyčejného šílenství, Bratři Karamazovi, Teremin a nyní Fifty). Je držitelem 7 Českých lvů, 2 Cen Alfréda Radoka a jedné Ceny divadelní kritiky.

RECENZE

„Davidův intelektuální, místy až bezohledný humor balancuje na hraně, ale Trojan i těm nejbrutálnějším vtipům dává jistou eleganci. Suverénně se pohybuje mezi udivenou hravostí kluka, bavícího se absurditou situací, a pózou unaveného znalce života, kterého už nic nezaskočí.“

                                                                                                                                                                                                                                                            Marie Reslová, Aktuálně.cz

„Pro Zelenku jako autora – a ještě více jako režiséra – je ohromné štěstí, že má k dispozici soubor, který je herecky absolutně přesný a schopný dotvořit postavy k dokonalosti. Skepse, úzkost, hysterie, demagogie, životní bezradnost, výčitky svědomí, odvrácená stránka emancipace, generační nedorozumění, to vše se mísí v groteskním reji postav, které procházejí Davidovým životem.“

                                                                                                   Jana Soprová, Divadelní noviny

Dejvické divadlo
Recenze fifty
Pere Zelenka

FIFTY

autor Petr Zelenka
režie Petr Zelenka
Dejvické divadlo, Praha

Jak můžou prezidentské volby zhatit vysněnou švédskou trojku? Také o tom je nová inscenace Petra Zelenky s Ivanem Trojanem v hlavní roli, která vynesla Dejvickému divadlu dohromady tři Ceny divadelní kritiky 2022.

Divadlo Antonína Dvořáka
neděle 28. 5.
18.30
Fifty.png
bottom of page