Festival Dream Factory Ostrava bojuje proti viru divadlem

25.9.2020

Blíží se divadelní festival Dream Factory Ostrava. Program letošní speciální protivirové edice slibuje tři dny plné divadla. Do Ostravy zavítá například pražské A studio Rubín či oceňovaný soubor Spitfire Company, letošní držitelka Ceny Thálie Lucie Trmíková se Sašou Rašilovem a divadelní program doplní také koncert ostravské rodačky Vladivojny La Chia. Komorní verze oblíbeného festivalu se bude konat od pátku 9. do neděle 11. října na třech scénách Divadla Petra Bezruče.

Festival Dream Factory Ostrava se pravidelně koná na přelomu května a června v ostravských divadlech a v industriálních prostorech Dolu Hlubina. Ve stále nejisté koronavirové situaci jej však letos nebylo možné zorganizovat v jeho tradičním termínu a rozsahu. „Letošní verze festivalu se ponese v komornějším duchu, ale o to intenzivnější divadelní podívaná to bude,“ říká ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

Festival odstartuje originálně pojatá Maryša (mlčí) v režii Jakuba Čermáka, který obdržel Cenu české divadelní DNA 2020 za mimořádný počin na poli nového divadla a čerstvý držitel Pocty festivalu …příští vlna/next wave… v kategorii Osobnost roku. Tradiční mlýn je v inscenaci nahrazen loftovým bytem, hospoda obchodním centrem, hanácké nářečí významným mlčením, ale Maryša je pořád stejně krásná, nešťastná a nebezpečná.

Pokud sledujete současnou situaci v Bělorusku, určitě si nenechte ujít inscenaci Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně, která čerpá z reportážních knih nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové. Spojení světově proslulého souboru Spitfire Company a nejvýznamnější současné běloruské spisovatelky podává velmi sugestivní zprávu o tom, jak se skutečně žije v dezinformačním pekle konstruovaným vládními masmédii.

Nezadržitelný společenský vzestup jednoho zbabělého negramotného primitiva zhlédnou diváci v inscenaci Král Ubu. Jedna z nejskandálnějších her v dějinách světového divadla bude na festivalu uvedena v režii Jakuba Šmída. „Jedná se o nejoceňovanější inscenaci tohoto mladého režiséra a uměleckého šéfa D21,“ doplňuje dramaturgyně festivalu Sylvie Vůjtková.

Na programu bude také úspěšná inscenace pražského A studia Rubín Jenom matky vědí, o čem ten život je. Divadelní dokument na pomezí grotesky a tragédie ukazuje, jak česká společnost vnímá mateřství a otázky rodinného rozpočtu, a co znamená být matkou ve veřejném prostoru. V inscenaci se na ostravské jeviště vrátí herečka Veronika Lazorčáková, která byla dlouhá léta výraznou tváří Národního divadla moravskoslezského.

Závěrečným představením a zároveň velkým lákadlem festivalu je inscenace Zahradníček / Vše mé je tvé o nelehkém osudu známého českého básníka. Inscenace v režii legendárního Jana Nebeského vznikla ke 115. výročí básníkova narození a na festivalu bude uvedena u příležitosti 60. výročí jeho úmrtí. Mimořádný zážitek zaručuje herecký koncert Saši Rašilova a Lucie Trmíkové, aktuální držitelky Ceny Thálie.

Divadelní program doplní dva koncerty – horečkou sobotní noci nakazí festivalové návštěvníky Vladivojna La Chia, v neděli pak komorní edici festivalu uzavřou herci, muzikanti a manželé Daniela & Michal Sedláčkovi. Protivirová edice festivalu Dream Factory Ostrava se bude konat od pátku 9. do neděle 11. října 2020. Předprodej vstupenek zajišťuje pokladna Divadla Petra Bezruče. 

replik breitling replik rolex